Jaunumi

23 mai
2014

"Latvijas attīstībai" valdes paziņojums par finanšu ministra Vilka aicinājumu celt nodokļus legāli strādājošiem uzņēmējiem

Finanšu ministra paziņojums vērtējams kā nestabilitāti rosinošs, kas norāda uz bezatbildīgu attieksmi pret valsti, sabiedrību un Latvijas izaugsmes vajadzībām.

"Latvijas attīstībai" valde, izskatot laikrakstā “Latvijas avīze” finanšu ministra Andra Vilka pausto aicinājumu uzsākt diskusijas par nodokļu paaugstināšanu, pauž savu sašutumu par to.

Šis aicinājums tiek pausts tikai dažas dienas pēc publiskas ziņas, ka Latvijā pagājušogad ēnu ekonomika pieaugusi par 2,7 procentpunktiem. Tas nozīmē, ka valdības neizdarības un arī kļūdainas politikas dēļ pagājušogad valsts un pašvaldību budžeti kopumā neieņēma apmēram 180 miljonus eiro. Šādos apstākļos paziņojums, ka nodokļi jāceļ, jo pietrūkst naudas jauniem izdevumiem, ir vērtējams kā atzīšanās savā nespējā veikt amata pienākumus.

Ēnu ekonomikas pieaugums nozīmīgi ietekmē legāli strādājošo uzņēmēju konkurētspēju. Valdībai būtu jādara viss, lai godīgos uzņēmējus atbalstītu – tā vietā tiek piedāvāts celt nodokļus un izspiest naudu no tiem uzņēmējiem, kas nodokļus jau tā maksā. Sekas šādai rīcībai ir acīmredzamas – nodokļus apies aizvien vairāk, neticība valdības politikai tikai pieaugs.

Finanšu ministra paziņojums vērtējams kā nestabilitāti rosinošs, kas norāda uz bezatbildīgu attieksmi pret valsti, sabiedrību un Latvijas izaugsmes vajadzībām.

Finanšu ministrs prasa papildus naudu budžetā divas dienas pēc Valsts kontroles paziņojumiem par miljonos mērāmiem tēriņiem izklaidēm pagājušā gadā. Valdības atrautība no reālu uzņēmēju iespējām un ikdienas sāk robežoties ar necieņu pret Latvijas iedzīvotājiem.

Valdības uzdevums ir rūpēties par ekonomikas izaugsmi un godīgu uzņēmēju iespējām samaksāt nodokļus. Mazinot nodokļu slogu, tiks veicināta vēlme maksāt nodokļus un palielināta saimnieciskā aktivitāte, apgrozījums un tādejādi vairoti nodokļu ieņēmumi budžetā. Palielinot nodokļus, rezultāts būs lielāka ēnu ekonomika, zemāka izaugsme un pieaugoša nabadzība.

Partija Latvijas attīstībai valde ir par nodokļu samazināšanu. Valdībai jāpilda sen solītais attiecībā uz darbaspēka nodokļu samazinājumu par 9 procentpunktiem. Reinvestētai peļņai jāievieš nulle procentu likme uzņēmumu ienākuma nodoklim, bet mikrouzņēmumu nodoklim jāpaliek 9% apmērā arī turpmāk. Minēto pasākumu rezultātā pieaugusī ekonomiskā aktivitāte dos iespēju segt pamatotās valsts budžeta izdevumu vajadzības.