Jaunumi

23 jūl
2014

Einars Repše: Nespēja atrast jaunu veselības ministru ir politiskā bezatbildība

Situācija ir absurda – varas partija, kas plāno uzvarēt Saeimas vēlēšanās un veidot nākamo valdību, nespēj piedāvāt veselības ministru.

Nespēja vairāku mēnešu garumā nodrošināt politisko vadību Veselības ministrijā, īpaši laikā, kad nozarē ir nepieciešamas fundamentālas reformas, liecina par atbildības trūkumu sabiedrības priekšā un Vienotības politisko nespēju, uzskata partijas “Latvijas attīstībai” līderis Einars Repše.

Situācija ir absurda – varas partija, kas plāno uzvarēt Saeimas vēlēšanās un veidot nākamo valdību, nespēj piedāvāt veselības ministru. Tā vietā tiek plānots veidot kārtējo darba grupu, kas izstrādās darāmo darbu sarakstu. Vienotība par veselības nozari ir bijusi atbildīga kopš 2011. gada. Ja partija nespēj tikt galā ar uzņemto atbildību, tad tas godīgi jāatzīst, vai arī no partijas rindām ir iespējami ātri jāizrauga labākais veselības ministrs, kas spētu īstenot reformas un sakārtot nozari,” norāda partijas “Latvijas attīstībai” valdes priekšsēdētājs Einars Repše.

Partija “Latvijas attīstībai” asi kritizē premjeres L. Straujumas priekšlikumu ministra vietā pieņemt parlamentāro sekretāru. “Nozare nevar veiksmīgi funkcionēt bez ministra uz pilnu slodzi – tas ir tāpat kā kuģis peldētu bez kapteiņa. Cilvēku veselība un dzīvība nav tā lieta, ko var atlikt uz laiku pēc vēlēšanām. Saeimas budžeta komisijas vadītājs Jānis Reirs jau reiz ir bijis parlamentārais sekretārs Veselības ministrijā. Nevar būt tā, ka partija nespēj atrast nevienu piemērotu kandidātu savās rindās,” norāda Einars Repše.

Partija “Latvijas attīstībai” uzskata, ka akūti risināmais jautājums veselības nozarē ir finansēšanas sistēma. “Valstij ir jānopērk katram tās iedzīvotājam moderna un kvalitatīva veselības aprūpes apdrošināšanas bāzes polise. Tas ikvienam no mums dos drošības izjūtu, ka slimības gadījumā par veselības aprūpi ir samaksāts. Turklāt veselības aprūpes pakalpojumi būs pieejami tad, kad tas ir nepieciešams. Bērniem un pensionāriem valstij jāiegādājas lielāka pakalpojumu groza polise. Tas nemaksās dārgi. Valsts jau šobrīd tērē veselības aprūpei apmēram 400 eiro par katru cilvēku, un diezgan daudz iztērē arī katrs iedzīvotājs vēl papildus. Ieguvumi no modernās sistēmas būs arī tas, ka medicīnas darbinieku algas vairs nebūs atkarīgas no politiķu labvēlības, bet gan no pacientu izvēles,” norāda Einars Repše.

Partija "Latvijas attīstībai" veselības aprūpē redz arī virkni citu problēmu, kuras būs jārisina jaunajam veselības ministram - piemēram, zāļu tirgus sakārtošana, veicināt medicīnas pakalpojumu, nevis personāla eksportu, kā arī profilaktisko programmu popularizēšanu un atlaižu piemērošanu dažādiem ar profilaksi saistītiem pakalpojumiem.