Jaunumi

29 mai
2019

Saeima Valsts prezidenta amatā ievēl Egilu Levitu

Saeima trešdien, 29.maijā, Valsts prezidenta amatā ievēlēja Egilu Levitu. Atklātā balsošanā, balsojot ar vēlēšanu zīmēm, pirmajā vēlēšanu kārtā E.Levita kandidatūru atbalstīja 61, bet pret bija 32 deputāti.

"Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedrs un "Latvijas attīstībai" valdes loceklis Artūrs Toms Plešs: "Šodien ir zīmīga diena Latvijas vēsturē. Esam ievēlējuši 10. Latvijas Valsts prezidentu atklātās vēlēšanās. Lai arī viedokļi ar Levita kungu mums dažādās šķautnēs atšķirās, esmu priecīgs, ka mūs vieno redzējums par Latviju kā modernu, ilgtspējīgu un zaļu valsti. Ticu, ka Egils Levits pildīs viņam uzticētos pienākumus godam, stiprinās mūsu sabiedrību un nesīs Latvijas vārdu pasaulē."

Saskaņā ar Satversmi Valsts prezidents ir ievēlēts ar ne mazāk kā 51 balss vairākumu. 

E.Levits līdz šim bija Eiropas Savienības tiesas tiesnesis, kā arī starptautiskās publisko tiesību asociācijas “Societas iuris Publici Europaei” valdes loceklis. 

Savulaik E.Levits bijis arī 5.Saeimas deputāts, tieslietu ministrs un Ministru prezidenta biedrs Valda Birkava valdībā, kā arī Latvijas vēstnieks Vācijā, Austrijā, Ungārijā un Šveicē. Jaunievēlētais Valsts prezidents bijis arī Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesnesis. 

Tāpat E.Levits vadījis Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisiju, kā arī bijis Latvijas Neatkarības atjaunošanas deklarācijas koncepcijas autors un Satversmes preambulas jeb ievada autors. 

E.Levits absolvējis Hamburgas Universitātes Juridisko fakultāti un Sociālo zinātņu un filozofijas fakultātes Politisko zinātņu nodaļu. 

Valsts prezidenta amatam bija izvirzīti trīs kandidāti: Egils Levits, Juris Jansons un Didzis Šmits.